Uszczelki piankowe

W branży przemysłowej, rolnictwie, budownictwie i użytku domowym wykorzystywanych jest bardzo dużo różnorodnych uszczelek. Te uszczelki różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale również materiałem z jakiego są wykonane. Zatem pianka znajduje szerokie zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu mechanicznego i przemysłowego, od branży AGD i motoryzacyjnej po sektor medyczny i oświetleniowy.

Podczas gdy wiele uszczelek zbudowana jest z takich materiałów jak papier, guma, metal, silikon, filc i neopren, pianka zapewnia imponujące możliwości uszczelniające, o których warto wiedzieć. Produkcja uszczelek piankowych na wymiar daje szerokie możliwości wykorzystywania takich uszczelnień w wielu aplikacjach.


PRODUCENT WYROBÓW Z PIANKI

SZYBKA WYCENA

TNIEMY NA WYMIAR


Co to są uszczelki piankowe ?

Pianka i jej specyficzne właściwości posiada wiele zastosowań przemysłowych, a jednym z nich jest produkcja uszczelek z pianki. W ofercie producentów jest wiele odmiennych rodzajów pianek, które przy odpowiednim doborze, z powodzeniem można wykorzystywać nie tylko do uszczelniania. W szczególności, właściwości rozszerzalnościowe oraz możliwość odkształcania i powrotu do poprzedniej formy czynią z pianki ciekawy materiał na uszczelki techniczne.

Zalety uszczelek z pianki:

 • zdolność tłumienia drgań,
 • izolacja,
 • amortyzacja,
 • wyciszanie pracy,
 • uszczelnianie.

Aby zapewnić niezawodne uszczelnienie, należy znać różne czynniki, którym uszczelka piankowa będzie musiała sprostać. Kilka najczęstszych punktów danych, które należy znać, to

 • Temperatura pracy stała i skokowa
 • Ciśnienie robocze
 • Narażenie na parę wodną, promieniowanie UV i ozon
 • Media (ciecz lub gaz, ewentualne kwasy, zasady itp)

Uszczelki z mikrogumy rodzaje ?

Szeroka oferta obejmuje pianki o różnej grubości, twardości, gęstości i kolorze. Aby właściwie dobrać rodzaj uszczelki w kontekście właściwego uszczelnienia należy przede wszystkim określić warunki pracy oraz medium z jakim będzie miała kontakt uszczelka. W ten sposób można podjąć decyzję z jakiego rodzaju pianki można wyciąć gotowy produkt. Uszczelniania piankowe, tak jak inne pozostałe, w sytuacji błędnego doboru również mogą nie spełnić swojego zadania.

Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych wariantów, które są najczęściej wykorzystywane na co dzień. Jeśli będziecie Państwo mieli problem z doborem właściwego rodzaju prosimy o kontakt, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Uszczelki piankowe otwartokomórkowe i zamknięto-komórkowe

Przy rozważaniu, który typ uszczelki piankowej jest najlepszy dla danego zastosowania, ważne jest, aby znać różnicę pomiędzy odmianami otwartokomórkowymi i zamkniętokomórkowymi. Dzięki temu można uniknąć błędów oraz związanych z nimi konsekwencji.

Uszczelki piankowe otwartokomórkowe są stosowane głównie w aplikacjach, gdzie występują wstrząsy lub wibracje i wymagana jest ich redukcja. Ten rodzaj uszczelnień posiada lepszą możliwość tłumienia drgań.

Uszczelki piankowe o zamkniętych komórkach są zwykle stosowane w aplikacjach narażonych na działania zmiennych warunków pogodowych. Są to zazwyczaj uszczelnienia stosowane na zewnątrz. Takie produkty muszą posiadać możliwość ochrony mechanizmu przed czynnikami atmosferycznymi.

dostawca tworzyw sztucznych

Uszczelki z pianki poliuretanowej

Ten rodzaj uszczelnień jest bardzo popularny. Piankowe uszczelki poliuretanowe można spotkać praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Produkcja uszczelnień jest dość prosta, a ich cięcie nie jest trudne. Pianka poliuretanowa na uszczelki ma otwarte komórki i jest elastyczna oraz lekka. Jej trwałość i konstrukcja sprawiają, że jest odpowiednia do wielu zastosowań. Doskonale uszczelnia, chroni przed kurzem i brudem jest dobrą do izolacji hałasu i drgań.

Uszczelki z pianki silikonowej

Pianka silikonowa występuje jako materiał o zamkniętych lub otwartych komórkach. Dostępna jest również kombinacja obu tych typów. Dzięki temu może być wykorzystywana w wielu miejscach, nawet tych bardzo wymagających. Piankowe uszczelki silikonowe można wykorzystywać do ochrony urządzeń przed wibracjami, w zewnętrznych obudowach uszczelniających, do ochrony urządzeń przed wstrząsami i wysoką temperaturą oraz na przykład w oprawach zewnętrznych.

Uszczelki z pianki polietylenowej

Uszczelki piankowe są również dostępne w postaci polietylenu. Chociaż wszystkie polietyleny PE mają zamknięte komórki, uszczelki piankowe polietylenowe dostępne są w dwóch konfiguracjach:

Rozszerzona pianka polietylenowa
Pianka z polietylenu usieciowanego

Piankę polietylenową na uszczelki można znaleźć w postaci:

 1. przewodzącej,
 2. antystatycznej,
 3. trudnopalnej.

Zazwyczaj jest ona dostępna w kolorze czarnym i białym, ale możliwe są również kolory niestandardowe na specjalne zamówienie. Te uszczelnienia są odporne na wiele związków chemicznych, grzyby i pleśń. Są również mocne i wytrzymałe.

Taśma piankowa

Poza typowymi uszczelnieniami wycinanymi z arkusza na rynku dostępne są również uszczelnienia taśmowe z pianki. W wielu przypadkach do danego zastosowania lepiej nadaje się wąska taśma uszczelniająca. Taśmy piankowe można wykorzystać do tworzenia zarówno trwałych, jak i usuwalnych połączeń. Większość taśm jest bardzo elastyczna, lekka i odporna na starzenie. Ich montaż i demontaż nie sprawia żadnych problemów.

Uszczelki z taśmy piankowej zastosowanie


Ze względu na swoją uniwersalność i niezawodność taśma piankowa jest coraz częściej wykorzystywana jako materiał uszczelniający, służący do tworzenia mocnych połączeń i trwałych uszczelnień. Wielu producentów sięga po taśmy piankowe, aby zapewnić niezawodność i ochronę komponentów. Dla przykładu:

 1. firmy branży automotive używają taśmy piankowej do mocowania paneli bocznych w samochodach o dużej wytrzymałości, które są narażone na znaczne zużycie,
 2. w przemyśle elektronicznym wielu producentów wykorzystuje taśmy z pianki do uszczelniania komponentów,
 3. producenci z branży medycznej używają uszczelek piankowych do łączenia podzespołów urządzeń medycznych.

Jak wybrać właściwą uszczelkę piankową

Jeśli szukacie Państwo uszczelnień piankowych zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości. Produkcja uszczelek z pianki jest rzeczą wymagającą odpowiedniego doświadczenia oraz użycia właściwych pianek. Zatem warto wybrać sprawdzone produkty doświadczonego producenta. Polecamy produkty https://skrawplast.pl/ . Zapraszamy do współpracy.