Kompozytowe pióra do resorów

Dziś chciałbym Wam pokazać bardzo dobry przykład w jaki sposób tworzywa sztuczne z dużym powodzeniem zastępują tradycyjne materiały w przemyśle samochodowym. Moim zdaniem jest to nieodwracalny trend, który przyspieszy w kontekście projektowania i produkcji samochodów elektrycznych.

Producenci samochodów i dostawcy części coraz częściej sięgają po części z tworzyw sztucznych, aby sprostać zmieniającym się przepisom i trendom w obszarze ochrony środowiska i redukcji emisji gazów. W tym celu stale poszukują nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą osiągnąć wyznaczone cele. Uważam, że jest to nieodwracalna zmiana, która przed tworzywami sztucznymi stwarza wiele nowych możliwości. Głównie dlatego, że producenci samochodów próbują zmniejszyć wagę części. Tworzywa sztuczne odgrywają kluczową rolę w tych projektach.

kompozytowe pióra do resorów

Elementy podwozia z elastomerów do samochodów

W tym kontekście według mnie warto wskazać na firmę MUBEA. Firma Mubea zaprojektowała pierwszą całkowicie kompozytową sprężynę piórową do lekkich ciężarówek. To rozwiązanie w swoich pojazdach wykorzystuje Chevrolet.

Pióra kompozytowe są produkowane w nowoczesnej technologii poprzez formowanie kompresyjne. Składająca się w około 60 procentach z włókna szklanego część redukuje wagę nawet o 75% w porównaniu z konstrukcją stalową i o 58% w porównaniu z hybrydowymi stalowo-kompozytowymi resorami piórowymi. Poza tym według deklaracji pióra kompozytowe są dwukrotnie trwalsze. To innowacyjne rozwiązanie dodatkowo poprawia komfort jazdy, obniża hałas i wibracje oraz zwiększa ładowność.

Co również bardzo istotne takie pióra są odporne na korozję co wydatnie wydłuża żywotność tego podzespołu. Jest to doskonały przykład jak w praktyczny sposób przemysł samochodowy coraz częściej spotyka się z warunkami, które sprzyjają stosowaniu lekkich, trwałych kompozytów do produkcji.

Autor – Marcin Budziński

Od 15 lat jestem zawodowo związany z rynkiem plandek, tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych. W tym czasie poznałem tworzywa konstrukcyjne, elastomery, tkaniny techniczne itp.

Od wielu lat interesuje się również obróbką skrawaniem tworzyw, spawaniem tworzyw oraz produkcją uszczelek.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

Jeśli szukasz tworzyw lub gumy sprawdź – normapol.pl

Jeśli szukasz plandek i pokrowców sprawdź – planmat.pl

Jeśli szukasz obróbki skrawaniem sprawdź – skrawplast.pl