Jakie są najlepsze materiały do uszczelnienia akumulatorów EV?

Wraz z rozwojem rynku pojazdów elektrycznych nacisk na produkcję akumulatorów EV znacznie wzrósł. Zaczęto zwracać uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa komponentów wewnętrznych przy jednoczesnej optymalizacji wytrzymałości i masy wszystkich części.

W tym wpisie opowiem Ci o tym, które materiały są skuteczne podczas projektowania uszczelnienia akumulatora pojazdu elektrycznego, pomogę zaoszczędzić Twój czas, zawężając opcje i dając lepsze wyobrażenie o tym, jakich materiałów producenci faktycznie używają w branży pojazdów elektrycznych.

Dlaczego tak ważne jest uszczelnienie akumulatorów EV?

Uszczelnienie zewnętrznej obudowy wewnętrznych elementów akumulatora EV, jak również samego akumulatora, jest niezbędne do ochrony jego wewnętrznych mechanizmów przed cząsteczkami, wilgocią oraz zakłóceniami elektromagnetycznymi lub radiowymi.

Producenci muszą nie tylko uszczelniać akumulatory pojazdów elektrycznych, aby zewnętrzne zanieczyszczenia nie powodowały pęknięć, ale same akumulatory mogą również powodować poważne szkody ze względu na ich wewnętrzne komponenty. Akumulatory pojazdów elektrycznych to potężne mechanizmy, ale gdy ich integralność strukturalna zostanie naruszona, stają się łatwopalne i stwarzają zagrożenie wyciekiem płynów

Mocne uszczelnienie akumulatorów samochodów elektrycznych  zmniejsza prawdopodobieństwo katastrofy termicznej wynikającej z awarii, w której ciepło ucieka z jednego ogniwa akumulatora, zalewając inne, aż do wystąpienia reakcji łańcuchowej, która może doprowadzić do najgorszego scenariusza przegrzania. 

Jakie materiały uszczelniające są stosowane w akumulatorach EV?

Polecam kilka rodzajów materiałów uszczelniających, które uważam za niezawodne w przypadku akumulatorów pojazdów elektrycznych: dwustronne taśmy LSE i taśmy z pianki akrylowej.

Omówię dla Ciebie, dlaczego każda z tych kategorii taśm jest optymalna do uszczelniania akumulatorów pojazdów elektrycznych w oparciu o jej właściwości klejące i ostateczny cel Twojego zastosowania. 

TAŚMY DWUSTRONNE LSE

Taśmy LSE (Low Surface Energy) mogą przyklejać się do powierzchni, do których w przeciwnym razie trudno byłoby się przykleić.

Wiele powierzchni ma niską energię powierzchniową, co oznacza, że ​​trudniej je połączyć. Na przykład metale często pozostawiają oleiste pozostałości po powłokach, które mają zapobiegać rdzy i innym rodzajom korozji. Powłoki te utrudniają przywieranie kleju, w którym to momencie można albo potraktować powierzchnię, dodając teksturę, albo użyć innego materiału klejącego, takiego jak dwustronny LSE, do klejenia. 

Ponieważ wewnętrzne komponenty akumulatora EV mogą być pokryte różnymi powłokami, warto przeprowadzić testy z użyciem różnych materiałów uszczelniających LSE, aby upewnić się, że później nie wystąpią żadne awarie. 

TAŚMY Z PIANKI AKRYLOWEJ

Podobnie jak każdy silnik spalinowy, akumulatory EV osiągają bardzo wysokie temperatury, dlatego musisz pamiętać, że istnieje większe ryzyko awarii termicznej. 

Taśmy z pianki akrylowej są powszechnie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym ze względu na swoją trwałość i odporność na bardzo wysokie temperatury. Te właściwości czynią je również idealnymi do utrzymywania razem połączeń w akumulatorach pojazdów elektrycznych.

Zamiast używać mechanicznych elementów złącznych (takich jak wkręty i śruby) lub płynnego kleju, mocowanie części za pomocą taśmy z pianki akrylowej jest szybkim, prostym i czystym procesem, który pozostawia niewiele miejsca na błędy, zwłaszcza jeśli używasz wstępnie przyciętej taśmy.

Taśmy z pianki akrylowej to lekkie, ale mocne elementy łączące, dzięki czemu idealnie nadają się do montażu zestawów akumulatorów pojazdów elektrycznych, w których należy zamocować każdy nowy element. 

Jak wybrać materiały uszczelniające do akumulatorów EV?

Materiał, który wybierzesz do uszczelnienia akumulatora EV, będzie zależał od zastosowania, rozmiaru, składu i konstrukcji akumulatora. 

Zastanów się : jakie są cele uszczelnienia akumulatora EV? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Dobrze wiem, jak ważna jest wysoka jakość produktów, dlatego chętnie pomogę Ci w doborze odpowiedniego zestawu właściwości uszczelniających dla Twojego zastosowania.

Skontaktuj się ze mną – chętnie odpowiem na wszystkie pytania odnośnie Twojego zamówienia.

Autor – Marcin Budziński

Od 15 lat jestem zawodowo związany z rynkiem plandek, tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych. W tym czasie poznałem tworzywa konstrukcyjne, elastomery, tkaniny techniczne itp.

Od wielu lat interesuje się również obróbką skrawaniem tworzyw, spawaniem tworzyw oraz produkcją uszczelek.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

Jeśli szukasz tworzyw lub gumy sprawdź – normapol.pl

Jeśli szukasz plandek i pokrowców sprawdź – planmat.pl

Jeśli szukasz obróbki skrawaniem sprawdź – skrawplast.pl