O-ringi z przekrojem kwadratowym

Standardowe gumowe pierścienie kwadratowe mogą być czasami używane zamiennie w standardowych konstrukcjach dławnic. Pierścienie kwadratowe mogą być stosowane w zastosowaniach statycznych, w których wymagana jest duża siła uszczelnienia lub gdy obszar uszczelnienia jest zbyt cienki, aby pomieścić cokolwiek innego. W większości zastosowań statycznych jest to bezpośredni zamiennik pierścienia uszczelniającego o przekroju okrągłym i generalnie wykonuje uszczelkę wysokociśnieniową równie dobrze lub lepiej niż pierścień uszczelniający o przekroju okrągłym. Dzięki płaskim krawędziom ze wszystkich czterech stron, pierścienie uszczelniające o profilu kwadratowym pokrywają większą powierzchnię niż okrągłe pierścienie uszczelniające, zapewniając lepsze uszczelnienie w zastosowaniach statycznych, takich jak połączenia węży, rur i kranów.

Cechy pierścieni kwadratowych

  • Używa tego samego rowka co pierścień uszczelniający o przekroju okrągłym
  • Może być stosowany do uszczelnień promieniowych
  • Materiał jest jednorodny, bez połączeń i laminacji
  • Krawędzie dokładnie uformowane
  • Ekstremalnie bliskie tolerancje dla przekroju
  • Kontrolowana gładkość powierzchni, twardość, elastyczność, toksyczność, tekstura
  • Nowoczesna, ekonomiczna opcja dla aplikacji statycznych

Zalety kwadratowego O-ringu

Wolniej starzejąca się guma

Niektóre materiały, w stanie kompresji, czyli w stanie stresu wewnętrznego, stopniowo starzeją się naturalnie i zmniejszają swoją elastyczność. Dlatego pierścień uszczelniający ma pewną żywotność i jest ściśle związany z jakością materiału. Ze względu na niewielką ilość wstępnego sprężania po instalacji, szybkość starzenia pierścienia kwadratowego jest stosunkowo powolna.

Dobra stabilność

Ze względu na charakterystykę kształtu kwadratowego o-ringu nie zostanie on skręcony po instalacji, odkształcenie po wstępnym ściskaniu jest niewielkie, gdy zmienia się ciśnienie hydrauliczne, zmiana kształtu jest również niewielka, dlatego jest zbiorczo określana jako dobra stabilność przekroju pierścienia uszczelniającego.

Dobre uszczelnienie

Gdy okrągły pierścień uszczelniający o przekroju okrągłym jest używany jako uszczelnienie powierzchni czołowej, (efekt ssania) występuje, gdy występuje duży impuls ciśnienia. Efekt ten jest spowodowany ciśnieniem między stroną niskiego ciśnienia okrągłego pierścienia uszczelniającego o przekroju okrągłym a stroną rowka w rowku. Gdy wystąpi szok ciśnieniowy, ciecz jest wydalana wraz z ruchem okrągłego pierścienia uszczelniającego. Gdy ciśnienie spada, następuje niewielki wyciek w stanie (spoconym). Nie ma problemów z poceniem się podczas stosowania kwadratowego uszczelnienia typu O-ring ze względu na jego własne cechy geometryczne.

Silne właściwości

Podczas stosowania okrągłych pierścieni uszczelniających, przy częstych lub długotrwałych wstrząsach ciśnieniowych, niewielka ilość materiału uszczelniającego zostanie z czasem ścięta i wyciśnięta z niskociśnieniowej szczeliny bocznej. Zjawisko to nazywa się (uszkodzeniem wytłaczania). W tych samych warunkach, jeśli zostanie użyte kwadratowe uszczelnienie typu O-ring, nie będzie uszkodzeń wytłaczania

Wysokie ciśnienie uszczelnienia

Ciśnienie robocze okrągłego pierścienia uszczelniającego wynosi 32 MPa, a ciśnienie robocze kwadratowego pierścienia uszczelniającego wynosi 50 MPa. Gdy okrągły pierścień uszczelniający o przekroju okrągłym jest używany do uszczelniania promieniowego, a ciśnienie przekracza 10 MPa, konieczne jest dodanie pierścienia zapasowego po stronie niskiego ciśnienia, aby zapobiec uszkodzeniu wytłaczania. W przypadku korzystania z kwadratowego o-ringu nie ma potrzeby ustawiania pierścienia zapasowego.

Czym się kierować przy wyborze O-ringu z przekrojem kwadratowym

Decydując się na zakup o-ringów gumowych lub silikonowych, przede wszystkim trzeba już na samym początku wiedzieć, w jakim środowisku będą one użytkowane. Możemy więc wziąć pod uwagę na przykład przemysł motoryzacyjny – w tym przypadku o-ringi będą miały kontakt z benzyną, smarami, olejami, stąd też muszą wykazywać się odpornością i trwałością, ale również przemysł spożywczy. Oferowane przez nas o-ringi gumowe oraz silikonowe wykonane zostały z przeznaczonych do tego, wysokiej jakości materiałów, dlatego gwarantują niezawodność w wielu, nawet wymagających warunkach, podczas codziennej pracy. Zapraszamy do kontaktu!!!