Spieniony polipropylen, niższe koszty i wyższa trwałość

Pianki PP zyskują coraz większą popularność w branży motoryzacyjnej i opakowaniowej. Efektywne kosztowo wykorzystanie PP jest ważnym czynnikiem aby zwiękdzyć opłacalność i ograniczyć wagę wyrobów gotowych. Wiodącymi rynkami dla panki PP są motoryzacja i opakowania, a następnie budownictwo, produkty konsumenckie i towary przemysłowe.

W ciągu ostatnich kilku lat spienianie polipropylenu zyskało znaczącą popularność, począwszy od wytłaczanej pianki PP, do której coraz częściej dołącza pianka PP formowana wtryskowo i rozdmuchowo. Wydajność kosztowa jest głównym bodźcem wpływającym na rosnącą popularność tego tworzywa. Innym czynnikiem zwiększonego popytu na spieniony PP jest spełnianie inicjatyw i nakazów dotyczących zrównoważonego rozwoju poprzez proste użycie mniejszej ilości żywicy i zapewnienie alternatywy dla PS i EPS.

spieniony polipropylen

Spieniony PP zastosowanie i trendy w 2021 roku

Perspektywy wzrostu wykorzystania pianki są wspierane przez ostatnie postępy technologiczne w dziedzinie spieniania fizycznego i chemicznego, a czasami przez połączenie obu tych metod. Na przykład w motoryzacja wraz z nowym rosnącym trendem pojazdów elektrycznych, kładzie coraz większy nacisk na lekkie tworzywa sztuczne. Wykorzystanie takich materiałów w konstrukcji pojazdów ogranicza ich wagę i zwiększa dystans jaki mogą pokonać na jednym ładowaniu akumulatora.

Światowi dostawcy środków spieniających (CFA), którzy wprowadzili preparaty umożliwiające produkcję pianek mikrokomórkowych o bardzo małych rozmiarach komórek, równomiernym rozkładzie i doskonałej estetyce. Dodatkowo w najnowszej ofercie dostępne są gatunki o najwyższej wytrzymałości na topnienie, specjalnie dla wytłaczanych lub formowanych struktur pianek PP, jak również specjalne mieszanki wzmocnione i przystosowane do spieniania.

Niższa waga części z polipropylenu

Pianki PP są stosowane w przemyśle motoryzacyjnym od prawie dwóch dekad w celu zmniejszenia wagi części. Według ekspertów stosując odpowiedniej klasy materiału redukcja wago niektórych podzespołów dochodziła do 15% względem odpowiedników wykonanych z tradycyjnych materiałów.

Ze względu na niską jakość powierzchni do niedawna zastosowania spienionego PP były ograniczone głównie do zastosowań strukturalnych, niewidocznych dla oczu. Zapotrzebowanie na lekkie, estetyczne elementy wnętrz zapoczątkowało wysiłki zmierzające do opracowania nowej generacji materiałów z pianki PP o wyższej jakości wykończenia powierzchni. Obróbka polipropylenu umożliwia produkcję precyzyjnych elementów o szerokim spektrum zastosowania.

Innym determinantem działań było również oraz duże zainteresowanie skróceniem czasu cyklu produkcji podzespołów, zmniejszeniem zużycia materiałów i obniżeniem kosztów. Jest to prosta droga do dążenia do zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji spalin.

Opakowania ze spienionego PP

Kolejnym przykładem na praktyczne rozwiązania w zakresie nowoczesnego wykorzystania tworzyw sztucznych jest PP materiał w opakowaniach o cienkich ściankach, takich jak pojemniki, tacki, kubki, miski, pokrywki itd.

opakowania z polipropylenu

Pewien ślad w rozwoju PP w produkcji opakowań wywarł covid i związany z nim wzrost sprzedaży internetowej. Zauważyć można zwiększony popyt na spieniony PP w handlu elektronicznym na pudełka i palety, opakowania do żywności i opakowania ochronne z polipropylenu.

Rynek polipropylenu w 2021 roku. Z pewnością wzrost wykorzystania polipropylenu w 2021 roku będzie jeszcze bardziej widoczny, a w ślad za nim pojawią się nowe mieszanki, które poprawiają właściwości użytkowe tego tworzywa.