Rynek materiałów do druku 3D wzrósł o 26% w 2022

Według raportu przygotowanego przez P&S Intelligence branża druku 3D stale rośnie. W segmencie materiałów do druku dominują tworzywa sztuczne. W oparciu o prognozy ekspertów szacuje się, że druk 3D będzie zyskiwał na popularności. Jego wzrost szacowany jest na 25,9% od 2022 do 2030 roku, osiągając wartość 16,23 mld dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Moim zdaniem trend ten utrzyma się również w krajach UE.

Firma badawcza przypisuje wzrost do rosnącego wykorzystania druku 3D w produkcji dla masowej personalizacji i rosnącego popytu na samochody w krajach rozwijających się. Jak wynika z moich obserwacji popularyzacja możliwości tej technologii stale rośnie w automotive i innych branżach.

Jakie materiały do druku 3D będą popularne w 2023 r

W 2022 roku kategoria tworzyw sztucznych zdominowała rynek pod względem ilościowym z udziałem 30+%. Wynika to z faktu, że plastik jest tani, łatwo dostępny i przydatny w wielu projektach. Dodatkowo, w stosunku do innych typów, tworzywa sztuczne zapewniają lepszą odporność na ścieranie, wszechstronność, ekstremalne temperatury i wstrząsy, wraz z wyjątkową trwałością i elastycznością. Według mnie nie inaczej będzie również w tym roku. Wpływ na to ma również coraz szersza oferta dostawców materiałów do druku. Tworzywa do druku 3D umożliwiają aktualnie produkcję wielu elementów, które w poprzednich latach były niemożliwe do wykonania w tej technologii.

Najczęściej stosowane filamenty to polipropylen (PP), poliuretan termoplastyczny (TPU), styren akrylonitrylowy (ABS), nylon, alkohol poliwinylowy (PVA) i kwas polimlekowy (PLA). Polimery te oferują wysoką wytrzymałość, niski koszt i szerokie możliwości zastosowania. Poza tym są mają niską wagę i dostępne są w szerokim wachlarzu kolorów.

Inne popularne filamenty 3D

Według mnie bardzo interesujący jest kierunek rozwoju branży w kierunku druku różnego rodzaju metali. Zauważalny wzrost tej technologii odnotować można zwłaszcza w branżach innowacyjnych. Jednym z takich przykładów może być drukowanie 3D części z tytanu, jednego z najbardziej kosztownych materiałów. Takie produktu wykorzystywane są w przemyśle kosmicznym i zbrojeniowym.

Na koniec chciałbym jeszcze krótko wskazać jak się rozkłada udział druku 3D na świecie. W 2022 roku Ameryka Północna miała największy udział w rynku, wynoszący około 45%. Natomiast na drugim miejscu znalazła się Europa z 35% udziałem.

Autor – Marcin Budziński

Od 15 lat jestem zawodowo związany z rynkiem plandek, tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych. W tym czasie poznałem tworzywa konstrukcyjne, elastomery, tkaniny techniczne itp.

Od wielu lat interesuje się również obróbką skrawaniem tworzyw, spawaniem tworzyw oraz produkcją uszczelek.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

Jeśli szukasz tworzyw lub gumy sprawdź – normapol.pl

Jeśli szukasz plandek i pokrowców sprawdź – planmat.pl

Jeśli szukasz obróbki skrawaniem sprawdź – skrawplast.pl