Targi Innoform – branża z chęcią odwiedza Bydgoszcz

Już w najbliższym czasie bo od 3 do 5 marca w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym po raz czwarty odbędą się Międzynarodowe Targi Kooperacji Przemysłu Narzędziowo-Przetwórniczego Innoform. Są to jedyne takie tagi w Polsce! Dlaczego warto odwiedzić Polską Dolinę narzędziową? Mamy kilka powodów które mogą zachęcić, między innymi: Strefa Usług Przemysłowych, Giełda Kooperacyjna, dwie konferencje: Druk 3D oraz Eko-Polimery, Innowacyjne technologie, nowości produktowe, Strefa Kariery oraz wystawa ,,Eko Polimery: Drugie życie tworzyw”.

W ciągu tych trzech dni Bydgoszcz odwiedzą przedsiębiorcy z takich miejsc jak : z Austrii, Francji, Niemiec, Portugalii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii czy USA. Krótko mówiąc zjawią się przedsiębiorcy z całego świata a każdy w konkretnym celu – chęć poznania nowości i wdrożenie ich w swojej firmie, uzupełnienie parków maszynowych i nawiązywanie współpracy z podwykonawcami.

Jakie zmiany czekają na branżę?

Nowe przepisy prawne, które dotyczą recyklingu narzucają nowe obowiązki dla producentów. Branża została postawiona przed ogromnym wyzwaniem. Czy i jak Polacy poradzą sobie z nowymi regulacjami? Jesteśmy przygotowani na to? Odpowiedzi na te pytania możemy szukać na targach Innoform oraz na ich konferencji ,,Eko-Polimery: Gospodarka Obiegu Zamkniętego w przetwórstwie tworzyw polimerowych”, organizuje ją Bydgoski Klaster Przemysłowy.

Circular economy – co to właściwie jest?

,,Czy model gospodarki obiegu zamkniętego może być odpowiedzią na problemy współczesnego świata?” – ostatnio jest to najczęściej pojawiające się pytanie w środowisku branżowym. Zacząć trzeba od początku, co to jest circular economy? Jest to nowy model gospodarki, która opiera się na założeniu, że wartości produktów, materiałów i zasobów ma być utrzymywana w gospodarce tak długo, jak to możliwe, by w efekcie ograniczyć wytwarzanie odpadów do minimum. W tej koncepcji surowce są wielokrotnie ponownie wprowadzane do obiegu, nierzadko przechodząc z jednej gałęzi przemysłu do drugiej. Mówiąc prościej chodzi o zamknięcie cyklu życia produktu i przejście z modelu gospodarki liniowej. Organizator targów zachęca do udziału w wystawie ,,Eko-Polimery: Drugie życie tworzyw”, gdzie zaprezentowane będą pordukty pochodzące z recyklingu i na nowo wprowadzane do użycia. Wystawa ma udowodnić, że gdy odzysk jest dobrze zorganizowany większość materiałów może trafić do obiegu kilkakrotnie.  

Biznes i ekologia – to da się połączyć

Wydłużanie czasu życia produktów, oszczędność energii – to niektóre działania które branża narzędziowo-przetwórcza wdraża w życie w celu ochrony środowiska. Widać to już od kilku dobrych lat. Dobrym przykładem na to jest, np. usuwanie rdzy z narzędzi przy pomocy suchego lodu zamiast chemikaliów. Jest to metoda bardzo skuteczna i bardzo ekologiczna co jest w tym przypadku najważniejsze. Takie i wiele więcej podobnych rozwiązań będą prezentowane podczas Targów Innoform.

Sieć kontaktów i innowacji

Na targach zostanie zorganizowana po raz czwarty Strefa Usług Przemysłowych z myślą o osobach poszukujących nowych współpracy. Swoje oferty przedstawiać będą firmy podwykonawcze, które będą miały szansę na pozyskanie nowych klientów. Firmy te świadczą usługi w zakresie obróbki materiałów, remontów maszyn, produkcji form czy regeneracji narzędzi. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również Giełda Kooperacyjna, czyli indywidualne spotkania biznesowe. Podczas takich spotkań uczestnicy wymieniają się kontaktami, jednak jest pewien warunek który trzeba spełnić. Aby spełnić warunek trzeba zarejestrować się na platformie match-makingowej. Oprócz pozyskania nowych klientów ale także przetestowania nowości produktowych. Po części merytorycznej, odbędą się warsztaty podczas, których inżynierowie, technicy i operatorzy przetestują najnowsze na rynku drukarki 3D.

Targi Innoform odwiedzają każdego roku tysiące gości, mając ogromną szansę na pozyskanie nowych klientów.

Pilnie poszukiwani są pracownicy

W Bydgoszczy znajdziemy około 200 przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem tworzyw polimerowych i ok. 30 narzędziowni. Zatrudnieni są blisko 5000 osób jednak wciąż rośnie zapotrzebowanie na nowych, wykwalifikowanych pracowników. Strefa Kariery na targach Innoform będzie pomocna w znalezieniu nowych pracowników. W tym miejscu przedsiębiorcy będą mogli zamieścić ogłoszenia o pracę i dotarcia do kilku tysięcy wysoko wykwalifikowanych kandydatów.