Szczegóły realizacji
Świat wokół nas nieustannie się zmienia, a co za tym idzie, rozwijają się nowe technologie, powstają nowe, zmodernizowane maszyny, np. samochody hybrydowe/elektryczne, fotowoltaika czy inne roboty i maszyny z zakresu smart factory.
Sprzedawcy tworzyw sztucznych 2022 przygotowują się na nieustanny rozwój, skuteczną prace i nowe technologie również przy produkcji półproduktów do dalszej obróbki, aby móc sprostać oczekiwaniom każdego z klientów.
Sprzedaż i ceny tworzyw konstrukcyjnych w 2022 roku – prognoza
Porównując rok do roku, obecnie możemy zauważyć znaczny wzrost sprzedaży, tj. 14% – 18%. Wynika to głównie z dużego zapotrzepowania na uzupełnienia magazynowe i jest skutkiem często zrywanych niespodziewanie przez pandemie łańcuchów dostaw.
Dodatkowo trudno jest oszacować ceny tworzyw, których możemy spodziewać się w 2022r, ze względu na stale utrzymującą się na rynku niestabilną sytuację. Każdy człowiek widzi zdecydowany wzrost cen w stosunku rok do roku, dostrzec to można również na rynku tworzyw, tj. niestabilna cena teflonu czy poliamidu. Duży wpływ nadal ma w tym przypadku pandemia oraz rosnąca inflacja, przyczyniająca się do nieustannie wzrastających cen w każdej dziedzinie gospodarki.
Jakie będą trendy na rynku tworzyw w 2022 roku
Od pewnego czasu widać znacznie zwiększone zainteresowanie na tworzywa sztuczne w przemyśle samochodowym. Wynika to głównie z chęci wydłużenia możliwego zasięgu pojazdów elektrycznych, zminiejszenia wagi samochodów oraz pracy nad zminimalizowaniem emisji CO2 pojazdów spalinowych do otoczenia.
Dodatkowo producenci nieustannie zadają sobie pytanie jakie tworzywa mogą zastąpić metal w produkcji branży automotive?
Warto zauważyć, że wiele tworzyw jeszcze kilka lat temu niedostępnych, teraz znajduje szerokie zastosowanie w przeróżnych miejscach. Głównie odpowiedzialne za to są modyfikacje materiałów, które w łatwy sposób, czasem bardzo mocno ingierują we właściwości tworzywa. Przykładem może być Poliamid PA6, który obecnie może być modyfikowany włóknem szklanym czy grafitem, co zmienia jego użytkowanie.
Rolnictwo i przetwórstwo żywności
Części maszyn z tworzyw sztucznych pojawiają się już praktycznie w każdego rodzaju maszynach. Coraz częściej również rolnicy sięgają po półprodukty , tworzyw sztucznych ze względu na ich małą wagę i profesjonalizm, pewność producentów wykonujących stabilne elementy do pracy maszyn. Obecnie na rynku istnieje już wiele półproduktów, które producenci polecają do dalszej obróbki do maszyn rolniczych.
Należy też pamiętać, że głównymi wartościami, które działają na korzyść półproduktów jest, m.in. wysoka odporność na ścieranie, możliwość pracy w skrajnych warunkach, niska absorbcja wilgoci, samosmarowność, małe ryzyko korozji.
Tworzywa sztuczne w branży spożywczej mają wiele zalet, m.in. tworzywa pozwalają na znacznie dłuższą i bezawaryjną pracę maszyn. Rok 2022 prognozuje właśnie takie potrzeby. Bezawaryjność i wydajność będą kluczowymi słowami jeśli chodzi o przemysł żywności. Nieustannie wzrastające zapotrzebowanie, nowe technologie napędzają pracę maszyn, potrzebna jest duża wydajność urządzeń.
Należy pamiętać, aby tworzywa na części maszyn w branży spożywczej posiadały pożądany certyfikat, który świadczy o niemożliwości wchodzenia ich w reakcje z produktami spożywczymi oraz zapewnia o bezpieczeństwie częstego użytkowania.
Jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przemyśle spozywczym jest Polietylen, który wyróżnia się bardzo małą chłonnością wilgoci, doskonałymi właściwościami ślizgowymi oraz (bardzo ważne!) atestem FDA, tj. dopuszczalny do kontaktu z żywnością.
Zastosowanie tworzyw konstrukcyjnych w budowie maszyn
Rok 2022 nie wskazuje na zmiany w zapotrzebowaniu tworzyw na części maszyn. Dalej duże zapotrzebowanie wykazywały będą tworzywa konstrukcyjne do obróbki, do budowy maszyn. Wynika to z faktu, iż producenci nieustannie walczą z przerwanymi łańcuchami dostaw, wydajnością i stabilizacją pracy. Miejmy nadzieję, że rok 2022 pozwoli ustabilizować i zmniejszyć obawy odnoście dostępności półfabrykatów na rynku.
Tworzywa wykorzystywane do obróbki skrawaniem nadal będą w dużym zapotrzebowaniu. Co ciekawe i wpływające na korzyść producentów, wiele miejsc, w których dotychczas wykorzystywano jedynie tekstolit i bakielit, przejmą inne, zróżnicowane tworzywa sztuczne. Budowa maszyn głównie obejmuje wykorzystywanie Teflonu PTFE, Poliamidu PA6 i Polietylenu PE. Najczęściej używa się ich, produkuje w formie wałków z tworzyw sztucznych, tj. tuleji, cylindrów czy podkładek lub płyt z tworzyw odpornych na ścieranie, np. dla prowadnic łańcuchowych.