Współpraca Engel i Hack Formenbau w walce z COVID – 19

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na wymazówki testowe (nosowe i gardłowe) w kierunku COVID -19, powstała konieczność niezwłocznego uruchomienia produkcji o krótkim terminie realizacji oraz z szybką dostawą do klienta. Opracowaniem zoptymalizowanego procesu produkcyjnego właśnie takich testowych wymazówek na wielką skalę zajęły się w błyskawicznym tempie dwa ściśle współpracujące ze sobą od wielu lat przedsiębiorstwa: Engel – austriacki producent wtryskarek oraz Hack Formenbau – producent form z główną siedzibą w Niemczech. Warto zaznaczyć, że Engel wraz z Hack Formenbau współpracowali już przy wielu projektach, ukierunkowanych na zastosowanie w branży medycznej. Christoph Lhota, wiceprezes Engel medical zapewnia, że „Nasi klienci otrzymują kompletny system, który jest dokładnie dostosowany do ich indywidualnych wymagań i mogą rozpocząć produkcję seryjną w najkrótszym możliwym czasie”.

Wielkoseryjny proces produkcji wymazówek testowych COVID -19

Nawiązanie ponownej współpracy tych dwóch firm zaowocowało rozwiązaniem dla wysoko-seryjnej produkcji wacików dwuskładnikowych, z gwarancją szybkiej dostawy do klienta. Dzięki ich pracy przetwórcy tworzyw sztucznych mogą niezwłocznie uruchomić produkcję wymazówek w swoich zakładach.

Proces zapewnia realizację seryjną w bardzo krótkim czasie. Każda pojedyncza jednostka produkcyjna wyposażona jest w 32-gniazdową formę. Czas jednego cyklu pracy to zaledwie od 6 do 8 sekund, co zapewnia wydajność do 320 wymazówek na minutę, a to z kolei daje wynik aż 460.000 wymazówek w przeciągu jednego dnia pracy.

Jednostka produkcyjna wacików wymazowych to zastosowanie dwuskładnikowej, hydraulicznej wtryskarki Engel Victor. Dla uzyskania wysokiej spójności procesu, została wyposażona w system kontroli wagi iQ, który wykrywa ilość surowca oraz warunki otoczenia i automatycznie dostosowuje parametry konieczne dla osiągnięcia jak najwyższej jakości produkowanych detali. Produkcja to również użycie zintegrowanego robota liniowego Engel Viper, który odbiera gotowe wymazówki z formy i osadza je na taśmie podającej.

Gotowe wymazy testowe to dwuskładnikowa konstrukcja, którą opracował Hack Formenbau. Wyposażone są w bardzo stabilny uchwyt wykonany z tworzywa termoplastycznego oraz w głowicę wykonaną z elastomeru termoplastycznego. Całość zapewnić ma pacjentom mniejszy dyskomfort podczas pobierania wymazu do badania. Poszczególne elementy takie jak: głowica wacika, długość rękojeści, kształt rękojeści a także materiały użyte przy produkcji dostosowane są do specyfikacji każdego klienta.

Na obecną chwilę zamówienia związane z wymazówkami stosowanymi w celu wykrywania Covid-19 są traktowane jako priorytet w zakładach Engel na całym świecie, jak również w Hack Formenbau. Jednak jak zapewniają oby dwa przedsiębiorstwa, w przyszłości rozwiązania stosowane obecnie do produkcji wymazów do badań na koronowirusa, posłużą także innym ważnym celom. Już teraz firmy opracowują wspólnie kompletne systemy do produkcji wymazów na przykład do testów na grypę czy badań ginekologicznych. Mają to być również produkcje wysoce precyzyjne o bardzo dużej wydajności.

*Zdjęcie producenta