Stowarzyszenie Przemysłu Tworzyw Sztucznych z Waszyngtonu na zorganizowanym Tygodniu Bioplastów w dniach 17 – 21 sierpnia, mającym jeden cel – poszerzanie wiedzy z zakresu bioplastików – ogłosiło i zarazem doceniło innowacyjną słomkę, która nadaje się zarówno do kompostowania w przydomowych gospodarstwach, ale przede wszystkim rozkłada się bez pozostawiania po sobie mikroplastików w procesie biodegradacji w środowisku morskim. Produkt ten wyprodukowany został z polihydroksyalkanianu i nosi nazwę Phade. Jest pierwszym takim produktem na świecie, który w dotyku jest taki sam jak zwykła słomka plastikowa używana do tej pory. Również jakość nowej słomki zdecydowanie dorównuje tej tradycyjnej. Produkcja słomek z PHA odbywa się w WinCup z siedzibą w Stone Mountain w stanie Georgia. WinCup jest wiodącym producentem między innymi słomek, jednorazowych talerzy, kubków i wielu innych.
Do produkcji nowoczesnej słomki wykorzystywany jest materiał Nodax PHA firmy Danimer. Danimer Scientific to słynny na cały świat producent biopolimerów mający swoją siedzibę w Bainbridge w stanie Georgia. Danimer to właśnie właściciel patentu na Nodax, który wykorzystuje go do tworzenia wielu zastosowań. Słomki całkowicie biodegradowalne to efekt współpracy tych dwóch firm. Scott Tuten, dyrektor ds. marketingu w Danimer Scientific w Bainbridge zapowiada, że to dopiero początek ich wspólnych działań w kierunku produktów nadających się do kompostowania i ulegających biodegradacji w morskiej wodzie „Cieszymy się na dalszą współpracę z WinCup w celu zapewnienia konsumentom niezawodnych i zrównoważonych opcji dla produktów jednorazowego użytku”. Oby dwie firmy nieustannie poszukują nowych zastosowań dla PHA. Natomiast dyrektor operacyjny WinCup – Brad Laporte nazwał ten innowacyjny materiał PHA „wielkim krokiem w kierunku zmiany przyszłości w dziedzinie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku”. Dodał również, że „Zapotrzebowanie konsumentów stale rośnie na innowacyjne produkty, które minimalizują wpływ na środowisko przy zachowaniu najwyższej wydajności, a my potrzebowaliśmy innowacyjnego materiału, aby sprostać temu zapotrzebowaniu”.
Stowarzyszenie Przemysłu Tworzyw Sztucznych z Waszyngtonu zauważa, że Danimer już w 2018 roku został wyróżniony za opracowanie worka na przekąski, który nadaje się do kompostowania w przemysłowym środowisku. Tym razem był to wynik współpracy firmy Danimer z firmą PepsiCo.
„Danimer, wraz z firmą PepsiCo zostały docenione za torbę nadającą się do kompostowania w środowisku przemysłowym, która miała na celu zapewnienie zrównoważonego rozwiązania w zakresie wycofywania z eksploatacji trudnego do recyklingu opakowania. (…) Od tego czasu firma poczyniła tak duże postępy w produkcji i łączeniu z PHA, dzięki czemu powstała plastikowa słomka, która ulega biodegradacji w morzu” – powiedział dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i materiałów w stowarzyszeniu Patrick Krieger. Właśnie te dokonania zapewniły firmie Danimer ogromne uznanie i wyróżnienie.