Płaskowniki do przenośników z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne ze względu na swoje zróżnicowane właściwości mają bardzo dużo zastosowań w różnych gałęziach gospodarki. Jedną z możliwości jest rozwijające się przetwórstwo drewna, gdzie potrzebne są części z tworzyw do przenośników wibracyjnych.

Przy doborze odpowiedniego płaskownika należy zwrócić uwagę, aby pochodził on od sprawdzonego dostawcy i był wykonany z odpowiedniego materiału. Kupno prawidłowej, dobrze wykonanej części wpływa na stabilność i wydajność pracy maszyny.

Warto jednak pamiętać, płaskowniki łączą element wibrujący (rynnę) z podstawą przenośnika. 

Jakie tworzywo wybrać na płaskowniki do przenośnika wibracyjnego?

Niezwykle istotne jest, aby płaskowniki z tworzyw sztucznych instalowane w przenośniku przed rębakiem do drewna wykonane były z odpowiedniego tworzywa. Należy zwrócić uwagę, aby tworzywo konstrukcyjne wyrówniała duża wytrzymałość i elastyczność.

Często dobrym wyborem okazuje się popularny Poliamid PA6G lub PA6. Spełnia nasze szukane właściwości, a dodatkowo odznacza się dobrą izolacją elektryczną. Dużym plusem jest, że dostępny jako półfabrykat, tj. płyta poliamidowa daje duże możliwości doboru grubości i długości, co wiąże się z większym zadowoleniem klienta po trafnym wyborze.

Innym tworzywem sztucznym, który może sprawdzić się jako materiał na płaskowniki jest poliacetal POM C. Jego dużym plusem w porównaniu do Poliamidu PA6 jest większa odporność na ścieranie i wysoki współczynnik tarcia. Tworzywo jest wówczas bardziej wytrzymałe i może pracować w trudniejszych warunkach. Podobnie klient ma możliwość zakupić tworzywo w formie płyt i potem dociąć materiał na płaskowniki wedle potrzeby zastosowania.