Plandeki trendy 2022

Plandeki są powszechnie wykorzystywane na całym świecie, w tym również w Polsce. Ze względu na dużą uniwersalność towarzyszą nam właściwie na każdym kroku. Są bardzo często potrzebne w transporcie, rolnictwie czy przemyśle. Duże znaczenie mają też w codziennym życiu, służąc między innymi w domu, ogrodzie czy rekreacji.

Przykładowe wykorzystanie plandek w podanych powyżej przez nas dziedzinach:

  • transport – wykonuje się z nich pokrycia dla samochodów ciężarowych, przyczep oraz naczep, chroniąc w ten sposób ładunki przed czynnikami atmosferycznymi, uszkodzeniem oraz kradzieżom. Modele samochodowe stanowią sporą część oferty producenta plandek w Bełchatowie;
  • ogrodnictwo, rolnictwo, budownictwo – do zakrywania określonych miejsc przed deszczem, śniegiem, gradem lub promieniowaniem słonecznym;
  • gospodarstwo domowe – dzięki nim można chronić meble ogrodowe, elementy małej architektury czy rośliny;
  • organizacja imprez – plandeki doskonale nadają się do pokrywania hal namiotowych podczas wesel, koncertów i różnego rodzaju eventów.

Plandeki standardowe rodzaje

Plandeki PE (PP) 200 g/m2

Jest to lekka, ale bardzo wytrzymała tkanina, która zapewnia odpowiednią ochronę. Co bardzo ważne, tkanina PE 200 jest w 100 % wodoodporna, pleśnioodporna oraz odporna na promienie UV. Plandeki PE 200 mogą być używane o każdej porze roku, lecz nadają się jedynie do tymczasowego zabezpieczenia. Występuje w kolorze zielonym, niebieskim i jasnym szarym. Mogą być produkowane na wymiar lub w rozmiarach standardowych dostępnych w ofercie.

plandeki ceny 2022

Plandeki PCV 650gr/m2

Gwarantują najwyższą wytrzymałość i odporność na warunki zewnętrzne, uszkodzenia (większą niż tkaniny PE). Oferujemy kolory biały, niebieski, zielony, khaki. Każda plandeka PCV 650 g/m2 wykonywana jest na dokładny wymiar, dzięki czemu idealnie pasuje do potrzeb klienta.

Plandeki specjalne

Plandeki z oknami do altanek

Są bardzo grube i wytrzymałe. Wielosezonowość zapewnia folia przeźroczysta do altanki o grubości 1 mm, jej wytrzymałość to nawet 15 lat (wg producenta). Dodatkowym atutem jest dobre zabezpieczenie przed wiatrem i szczelność tkanin. Wszystkie plandeki z oknami do altanek wykonywane są na dokładny wymiar klienta, co zapewnia lepsze efekty wizualne. Oferujemy pełną gamę kolorów, w tym brązowy, piaskowy, beżowy, ecru, biały, siwy, etc.

Plandeki samogasnące

Oferujemy plandeki z atestem trudnopalności klasy B2. Doskonale sprawdzają się w miejscach występowania zwiększonego zagrożenia zapłonem lub kontaktem z iskrami bezpiecznie zastępując typowe plandeki z PCV czy PE. Plandeki z tkaniny samogasnącej są bardzo wytrzymałe i sprawdzają się jako kotary, przesłony, pokrowce czy plandeki okryciowe chroniące przed rozprzestrzenianiem się ognia. Plandeki wykonujemy na wymiar według konkretnych potrzeb klienta.

Ceny plandek 2022 roku

Według przewidywań branży ceny mogę być wyższe od aktualnych. Wzrost prognozuje się na 5-10%, co spowodowane jest przerywanymi łańcuchami dostaw poprzez inflację oraz COVID-19. Aby poznać szczegółowe aktualne wartości produktów należy skontaktować się z producentem https://fastplan.pl/ lub dystrybutorami.

Sprzedaż plandek w 2022

Rok 2022 zapowiada się dobrze zarówno dla producentów tkanin plandekowych, firm zajmujących się produkcją plandek na zamówienie oraz dystrybutorów plandek standardowych. Prognozuje się zwiększone wykorzystanie plandek stosowanych w transporcie. Wynika to ze zwiększonego ruchu w logistyce. Jak można jednak zauważyć zwiększone zapotrzebowanie na ten produkt wystąpi również w innych sektorach gospodarki.


Według firm skupionych w branży plandekowych w roku 2022 kontynuowany będzie wzrost dostaw plandek dla klientów indywidualnych zarówno jako plandeki okryciowe wykorzystywane jako zabezpieczenie mebli ogrodowych czy plandeki na dachy, jak i produktu jakim są plandeki na altanki. Dodatkowo prognozuje się zwiększone zainteresowanie w grupie plandek przemysłowych.

Jak wybrać odpowiednie plandeki?

Na początku należy przeanalizować własne potrzeby, aby móc określić się, do czego konkretnie nam jest plandeka. Wtedy będziemy mogli zacząć zastanawiać się nad tym, jaką wybrać. Jeśli ma być ona stosowana przez kilka miesięcy, np. tylko podczas budowy domu jako okrycie zgromadzonych materiałów budowlanych, to można wybrać cienką, a zatem tańszą plandekę z tkaniny o gramaturze 200gr/m2. Jeśli jednak ma to być plandeka, która będzie stosowana przez kilka sezonów, np. jak okrycie maszyn rolniczych, to warto zainwestować nieco więcej w materiały PCV i kupić plandekę o wyższej gramaturze. Będzie solidniejsza i odporniejsza na wiatr, a tym samym trwalsza, dzięki czemu bez przeszkód będzie można ją wykorzystywać przez kilka kolejnych lat. Drugim ważnym aspektem, który warto brać pod uwagę, jest jej rozmiar. Im lepiej dobierzemy go do wielkości okrywanego przedmiotu, tym lepiej i dokładniej będzie ona spełniała swoje zadanie. Na koniec warto zainteresować się ofertą kolorystyczną potrzebnej plandeki i dobrać odpowiedni kolor.