Obróbka tworzyw sztucznych

Precyzyjna obróbka tworzyw sztucznych o wysokich parametrach, w tym PTFE, PEEK, POM, PA6, PC, PP i PE. Wykorzystując najnowocześniejsze urządzenia produkcyjne, w tym wieloosiowe frezarki CNC, tokarki i maszyny z głowicami ślizgowymi, istnieje możliwość zaoferowania pełnej obsługi dostosowanej do specyficznych wymagań klienta. W ten sposób możemy dostarczyć detale gotowe wykonane na zamówienie.

Wykorzystując najnowsze technologie, precyzyjnie obrabiane tworzywa konstrukcyjne stosowane są w wielu branżach, w tym w przemyśle lotniczym i obronnym, naftowym i gazowym, chemicznym, medycznym, morskim, farmaceutycznym, budowie maszyn i telekomunikacyjnym. Do produkcji części najczęściej wykorzystuje się takie tworzywa jak:

 • poliamid PA6, PA6G (ertalon, tarnamid, tecamid, boramid, nylon),
 • poliacetal POM C, POM H (acetal, derlin, ertacetal, derlin),
 • teflon PTFE,
 • PEEK,
 • Polietylen PE500, Polietylen PE1000
 • Poliwęglan PC,
 • Polipropylen PP.
obróbka-tworzyw-sztucznych

Możliwości obróbki tworzyw.

Dostarczamy rozwiązania w zakresie obróbki mechanicznej tworzyw sztucznych w formie prototypów, komponentów i zespołów, z możliwością produkcji małych i średnich ilości partii, jak również dużych serii i długoterminowych kontraktów specjalistycznych.

Oprócz typowych tworzyw sztucznych, możemy realizować zlecenia na dostawę detali z materiałów modyfikowanych i wysokosprawnych oraz innych materiały specjalistyczne. Pracując w partnerstwie z naszymi klientami, dążymy do zapewnienia innowacyjnych rozwiązań odpowiednich dla Państwa wymagań. Najczęściej wykorzystywane procesy to między innymi:

 • cięcie,
 • toczenie,
 • frezowanie,
 • szlifowanie,
 • wiercenie.

Produkcja części z tworzyw sztucznych. Toczenie i frezowanie.

Profesjonalne toczenie i frezowanie zapewnia precyzyjną obróbkę tworzyw sztucznych z zachowaniem wąskich tolerancji. W ciągłej sprzedaży oferujemy wysokiej jakości części wykonane z najwyższą dokładnością, dostosowane do indywidualnych wymagań klienta. Obróbka tworzyw sztucznych zobacz https://metalprec.pl/

Najczęściej z tworzyw konstrukcyjnych wykonuje się tuleje, łożyska, koła zębate, obudowy, nakrętki, śruby, przekładki, podkładki, pierścienie uszczelniające, złącze tulei wału, części maszyn, koszyki łożysk itp. Części z tworzyw sztucznych są tanie, lekkie i trwałe co doskonale wpisuje się w wymagania wielu klientów.

Obróbka tworzyw sztucznych doskonale sprawdza się w produkcji części prototypowych oraz krótkich serii produktów, wszędzie tam gdzie uruchomienie innego rodzaju procesu produkcyjnego jest nieopłacalne. Produkcja małoseryjna to szybka metoda produkcji.

Nie wymaga inwestycji w drogie narzędzia produkcyjne, zmniejsza ryzyko, pozwala na elastyczność projektowania, skraca czas wprowadzenia produktu na rynek i stwarza możliwości obniżenia kosztów produkcji. Dodatkowo, zapewnia sprawną i szybką realizację produkcji gotowych części z tworzyw sztucznych.

Tworzywa konstrukcyjne do obróbki

Nie wszystkie tworzywa sztuczne mogą być obrabiane mechanicznie. Im bardziej sztywne tworzywo, tym łatwiejsze jest jego obrabianie. Bardziej elastyczne i miękkie tworzywa sztuczne nie nadają się do obróbki mechanicznej. Każdy zakład produkcyjny elementów z tworzyw sztucznych skrawaniem wykorzystuje bardzo często tworzywa konstrukcyjne w formie naturalnej lub modyfikowanej dodatkami.

Popularne są tworzywa termoutwardzalne wzmocnione włóknem szklanym lub z innymi domieszkami, które mają dobrą sztywność względną. Mniej sztywne tworzywa sztuczne mają tendencję do odkształcania się i wyginania w procesie produkcyjnym co utrudnia osiągnięcie dokładnych tolerancji wymiarowych.

Obróbka skrawaniem tworzyw, dlaczego warto

Zalety obróbki tworzyw sztucznych to przede wszystkim:
1. brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów form,
2. możliwość produkcji elementów z krótkim czasem realizacji,
3. możliwość ekonomicznie uzasadnionej produkcji małych ilości elementów,
4. produkcja dużych elementów, które nie mogą być wtryskiwane.


Autor – Marcin Budziński

Od 15 lat jestem zawodowo związany z rynkiem plandek, tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych. W tym czasie poznałem tworzywa konstrukcyjne, elastomery, tkaniny techniczne itp.

Od wielu lat interesuje się również obróbką skrawaniem tworzyw, spawaniem tworzyw oraz produkcją uszczelek.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

Jeśli szukasz tworzyw lub gumy sprawdź – normapol.pl

Jeśli szukasz plandek i pokrowców sprawdź – planmat.pl

Jeśli szukasz obróbki skrawaniem sprawdź – skrawplast.pl