NeCycle innowacyjny bio-plastyczny materiał

Firma NEC już od prawie dekady pracuje nad rozwojem bio-plastiku o nazwie NeCycle. Właśnie NEC Platforms, spółka zależna, która należy w całości do NEC Corporation, rozpoczęła produkcję bio-plastycznych materiałów na bazie celulozy z NeCycle. Będzie to masowa produkcja, sprzedaż o szerokim zasięgu na całym świecie.

Już w 2000 roku firma NEC rozpoczęła badania nad potencjałem bio-plastików, mimo iż w tym czasie zajmowała się produkcją materiałów na bazie kukurydzy PLA. W roku 2007 firma stworzyła gatunek, który okazał się wysokowydajny, dzięki dodaniu kenafu i bezpiecznych komponentów trudnopalnych znajdujących się w ziemi. Wykazywał on właściwości ognioodporne, był wysoce funkcjonalny oraz bardzo trwały. Okazał się idealnym materiałem do zastosowań jako elementy znajdujące się w telefonach komórkowych, komputerach czy dystrybutorach paliwa.

Firma NEC od 2010 roku stopniowo zaczyna wprowadzać ten wyjątkowy materiał do sześciu grup produktów. Zastosowano go między innymi w biznesowych komputerach stacjonarnych oraz komercyjnych terminalach płatniczych NEC. Kolejnym krokiem podjętym przez NEC Platforms było zbadanie możliwości wykorzystania niejadalnych surowców, w tym celulozy. Prowadzono badania nad materiałami celulozowymi pochodzącymi z drewna, słomy, ryżu i innych. To właśnie te badania doprowadziły do rozwoju NeCycle, określonego przez firmę jako „wysoce funkcjonalny bio-plastik zawierający około 50% niejadalnych składników roślinnych i ulegający biodegradacji w środowisku naturalnym w ciągu około czterech lat”.

NEC Platforms po udoskonaleniu właściwości wytrzymałościowych nowego materiału, zajęło się tworzeniem systemu produkcji oraz zapewnieniem jakości. Kolejnym krokiem było zakończone sukcesem uruchomienie masowej produkcji tego materiału, który został stworzony do formowania wtryskowego.

Firma NEC szczyci się swoim innowacyjnym bio-plastikiem i podkreśla również, że oprócz jego funkcjonalności, jest to materiał wysoce dekoracyjny. Przypomina tradycyjny japoński lakier w kolorze głębokiej czerni, bez konieczności powlekania.
Przed firmą NEC kolejne zadanie, a mianowicie określenie wytycznych, dotyczących warunków formowania, kształtów komponentów oraz wzorów form dla NeCycle. Zastosowań z wykorzystaniem NeCycle jest wiele, w tym między innymi ma być wykorzystany do produkcji elementów do wnętrz, produktów motoryzacyjnych czy też urządzeń do automatyzacji biur, które podkreślają właściwości środowiskowe i dekoracyjne.

NEC Platforms na tą chwilę zajmuje się opracowywaniem strategii biznesowej. Zakłada, że sprzedaż swojego innowacyjnego materiału w roku 2025 osiągnie 5 mld JPY to jest około 42 mln EUR.