Kurs operatora CNC

Zapotrzebowanie na operatorów CNC stale rośnie. Nieustannie organizowane są kursy, po ukończeniu których można zdobyć pracę jako operator maszyn sterowanych numerycznie. Obróbka tworzyw sztucznych w przemyśle jest powszechnie stosowaną praktyką, dlatego firmy poszukują osób potrafiących obsługiwać takie urządzenia.

Jak zostać operatorem CNC

Operator CNC odpowiedzialny jest za cały proces obróbki materiałów z wykorzystaniem maszyn CNC sterowanych przez komputer. Dzięki odpowiednim kursom można zdobyć wiedzę z zakresu obsługi tego typu urządzeń. Nauczyć się ich obsługi, potrafić ocenić zużycie maszyny oraz narzędzi. Niemniej operator CNC musi również znać się na obsłudze tradycyjnych urządzeń takich jak np. tokarka, szlifierka, frezarka. Dodatkowo osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna znać się na tworzywach lub innych materiałach poddawanych obróbce. Do obowiązków operatora należą też serwis urządzeń oraz obrabianie elementów w oparciu o rysunek techniczny. Jak widać zakres umiejętności osoby zatrudnionej do obróbki tworzyw jest szeroki, dlatego bardzo ważne, aby kurs odbyć w renomowanej placówce, takiej, która oprócz certyfikatu przekaże jeszcze odpowiednią wiedzę.

Ile zarabia operator maszyn CNC

Mówiąc o zarobkach operatorów CNC należy pamiętać, że tak jak w każdej innej branży mogą się one od siebie znacznie różnić. Na wysokość pensji operatorów składa się co najmniej kilka czynników. Do najważniejszych zaliczyć można wykształcenie i doświadczenie, nie bez znaczenia jest wielkość firmy oraz ilość zatrudnionych w niej osób, w niektórych firmach ustala się np. systemy premiowe. Jak wszyscy wiemy na wysokość zarobków wpływa również region, w którym pracujemy. Postęp techniczny sprawił, iż starsze mniej wydajne maszyny wymienia się na nowe, co z powoduje coraz większe zapotrzebowanie na kompetentnych, doświadczonych pracowników. Konkretniej mówiąc z 2018r. Pokazują, iż średnia wysokość zarobków operatorów CNC wynosiła ok. 4000 zł brutto. Zdecydowanie ponad 95% zatrudnionych było na umowę o pracę, a co czwarty mógł liczyć na zarobki rzędu 4700 – 4800 zł brutto. Dobrze również zwrócić uwagę na wartość dodaną do wynagrodzenia, jaką stanowi pakiet socjalny. Coraz więcej firm proponuje prywatną opiekę zdrowotną, dofinansowanie kultury i zajęć sportowych (basen, fitness itd.), ubezpieczenia czy benefity.