LEGO zaprezentowała prototyp klocka LEGO wykonanego z przetworzonych butelek PET, jest to najnowszym krokiem w dążeniu firmy do wytwarzania swoich produktów z materiałów ekologicznych.
W ciągu ostatnich trzech lat materiałoznawcy i inżynierowie przetestowali ponad 250 wariantów materiałów PET i setki innych tworzyw sztucznych. W wyniku tych prac powstał prototyp, który spełnia kilka istotnych wymagań dotyczących jakości i bezpieczeństwa.
Firma ma nadzieję kontynuować testy i rozwijać formułę PET, a następnie ocenić, czy można przejść do fazy produkcji pilotażowej. Oczekuje się, że ta kolejna faza testów potrwa co najmniej rok.
Klocki LEGO z recyklingu
Wczesny etap tego projektu wskazuje na to, że minie jednak trochę czasu, zanim klocki wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu pojawią się w pudełkach z produktami LEGO.
Przedstawiciele LEGO informuję „Wiemy, że dzieci dbają o środowisko i chcą, aby nasze produkty były bardziej przyjazne dla środowiska. Nawet jeśli minie trochę czasu, zanim będą mogły bawić się klockami wykonanymi z plastiku pochodzącego z recyklingu, chcemy dać im znać, że nad tym pracujemy i zabrać je w tę podróż razem z nami” powiedział viceprezes Tim Brooks
Prototyp wykonany jest z przetworzonego PET pozyskiwanego od dostawców w USA, którzy stosują procesy zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Z jednej litrowej plastikowej butelki PET można zbudować średnio dziesięć klocków LEGO o wymiarach 2 x 4.
W 2020 roku firma ogłosiła zamiar rozpoczęcia usuwania plastiku jednorazowego użytku ze swoich pudełek. W 2018 r. rozpoczęła produkcja elementów z bio-polietylenu, wytwarzanego z trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób zrównoważony.
Wiele zestawów LEGO zawiera elementy wykonane z bio-PE, które według firmy doskonale nadają się do tworzenia mniejszych, bardziej miękkich elementów, takich jak drzewa, gałęzie, liście itd.
Z pewnością należy pochwalić firmę LEGO za działania zmierzające do maksymalnego wykorzystanie materiałów w drodze do zrównoważonego rozwoju.