Jak zabezpieczyć blat w stole warsztatowym

Blat stołu warsztatowego, to część, która najszybciej się zużywa, ponieważ jest najbardziej intensywnie eksploatowana. Zwłaszcza blaty drewniane łatwo mogą ulegać zniszczeniu. Dlatego warto pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Do jednych z najpopularniejszych zabezpieczeń stosowanych do ochrony w stołach warsztatowych są płyty gumowe. Cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem. Są nie tylko efektywne, ale przede wszystkim niedrogie.

blaty gumowe na stoły warsztatowe

Jakie płyty gumowe na stół warsztatowy?

W zależności od charakteru prac jakie wykonuje się na stołach warsztatowych należy dobrać odpowiedni rodzaj gumy. Zazwyczaj proponuje się dwa rodzaje gumy, czyli SBR oraz NBR o gładkiej powierzchni. Zdarzają się jednak klienci, którzy wybierają gumy ryflowane lub typu molet krążkowy (metro), ponieważ wyżłobienia na powierzchni gumy zapobiegają spadaniu na podłogę drobnych elementów.

Blaty gumowe SBR doskonale sprawdzają się w warsztatach, w których nie mają dużego kontaktu z substancjami szkodliwymi typu smary, oleje, benzyna itd. Gumy z grupy SBR, to materiały ogólnego zastosowania, szeroko dostępne. Są mocne gumy, odporne na ścieranie i uszkodzenia. Drugim rodzajem gumy często stosowanym w warsztatach na stołach roboczych, są gumy NBR, czyli takie, które wykazują podwyższoną odporność na działanie substancji ropopochodnych, olejów, benzyny, smarów itp. Bardzo często ten rodzaj gumy szczególnie pożądany jest do warsztatów samochodowych (również na posadzki). Podobnie jak guma SBR, NBR jest wytrzymała i odporna na ścieranie. Przy prawidłowym użytkowaniu każda guma, bez względu na rodzaj jest trwałym zabezpieczeniem blatu roboczego.

Czy można kupić płyty gumowe na wymiar

Płyty gumowe na wymiar wydają się najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku zabezpieczenia stołów warsztatowych. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy potrzebne są grube gumy, wymagające cięcia na specjalistycznych ploterach. Dzięki możliwości zakupu formatów dopasowanych wprost do swoich potrzeb oszczędzamy pieniądze – nie wyrzucamy odpadu, ponadto nie zniszczymy płyty gumowej przez nieudane cięcie. W Polsce jest wiele firm, które sprzedają gumy według wymiarów klienta i to w takich firmach właśnie polecamy się zaopatrywać.

Polecamy nakładki gumowe na stoły robocze Enimat.pl Dominika Budzińska