Grupa Azoty wchodzi na rynek materiałów do druku 3D

Grupa Azoty poszerza swoją ofertę o kolejny produkt. Są to produkty do technologii FDM czyli wytłaczania warstwowego, wytwarzane w Centrum Materiałów do druku 3D, oferowane pod marką Tarfuse. Do produkcji filamentów używają wysokiej jakości poliamidu PA6 w wersji podstawowej, jak i modyfikowanej. Jednocześnie z powiększeniem oferty, Grupa Azoty rozpoczyna promowanie druku 3D. Grupa docelowa ro przedsiębiorcy, naukowcy oraz wszyscy zwolennicy technologii 3D.

Grupa Azoty od 2017r. Realizuje program badawczo – rozwojowy, który obecnie ma zostać skomercjalizowany. Cały czas trwają badania nad wytwarzaniem specjalistycznych proszków polimerowych do druku SLS i polimerów światłoutwardzalnych do technologii SLA i DLP.

Grupa to jedna z najbardziej liczących się w Europie firm na rynku polimerów. Do największych producentów materiałów do druku 3D można obecnie zaliczyć m.in. DuPont, BASF, Evonik. Niezaprzeczalnie branża technologii 3D należy do jednej z najszybciej rozwijającej się. Trudno się dziwić skoro jest to jedna z najlepszych metod prototypowania, produkcji małych serii, do produkcji pojedynczych elementów na cito. Tempu w jakim rozwija się sama technologia oraz zapotrzebowanie na elementy produkowane w ten sposób, sprzyjają coraz niższe ceny.

Akademia Druku 3D jest jednostką w ramach której pracownicy Centrum Materiałów do Druku 3D oraz ich technologiczni partnerzy prowadzą szkolenia w polskich miastach. Ich tematyką jest głównie projektowanie technologii przyrostowych 3D. Mowa jest również o polimerach konstrukcyjnych dedykowanych do druku przestrzennego. Szkolenia prowadzone są w formie praktycznych warsztatów. W zasadzie każdy może się na nie zapisać.

Szacuje się, że do 2023 r. rynek filamentów do druku w technologii FDM będzie sukcesywnie przyrastał o ok. 20% rocznie. Natomiast rynek proszków do druku w technologii SLS to ok. 750 ton w roku, zaś jego przyrost szacuje się na 23% rocznie.

*zdjęcie pochodzi ze strony producenta