Druk 3D. Thule oszczędza na prototypach

Thule – szwedzka firma, jedna z bardziej znanych marek wśród producentów bagażników samochodowych, uchwytów na sprzęt sportowy, bagażników na rowery i wielu innych akcesoriów pomocnych w trakcie podróży i nie tylko. Swoje biura handlowe posiada w zasadzie na całym świecie. Jest firma, która z dużą dbałością podchodzi do każdego szczegółu. Jakość i bezpieczeństwo, to główne priorytety Thule. Dlatego zawsze najpierw produkowane są prototypy i dopiero gdy te są już perfekcyjne można rozpocząć produkcję określonego asortymentu.

W jaki sposób można zmniejszać koszty produkcji prototypów

Szybki postęp technologiczny sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych artykułów oraz gadżetów, co sprawia, że konsumenci stają się bardziej wymagający. Thule zatrudnia wielu inżynierów oraz technologów, którzy poszukują nowych pomysłów i rozwiązań, które z powodzeniem można wprowadzać na rynek. Okazało się jedna, że produkcja prototypów pochłaniała każdego roku ogromne pieniądze. Dlatego firma zaczęła zastanawiać się w jaki sposób można produkować prototypy taniej, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości produktu.

Z pomocą przyszła tu technologia, a konkretnie drukarki 3D. Przed zakupem tego sprzętu prototypy pozyskiwane metodą wtrysku z tworzyw sztucznych konstrukcyjnych domieszkowanych włóknem szklanym lub włóknem węglowym. Była to bardzo dokładna aczkolwiek kosztowna metoda. Natomiast zastosowanie druku 3D pomogło obniżyć koszty produkcji. Aby zapewnić idealną jakość i doskonalić produkt możliwie najlepiej zdecydowano się na jeszcze lepszej i nowocześniejszej drukarki. Użycie takiego rozwiązania dało ponadto możliwości większego wpływu na modelowanie elementów oraz skracało czas testów, dzięki czemu nowe produkty szybciej pojawiały się na rynku.

Wprowadzenie drukarki 3D Stratasys Fortus 380mc pozwoliło zaoszczędzić blisko 50 tysięcy dolarów. Ponadto do prototypowania stosuje się ten sam materiał, co na linii produkcyjnej w fabryce, dzięki czemu finalnie uzyskane produkty są idealnie takie same, jak te które poddawane były testom.

Jakość produktów z drukarki 3D

Elementy produkowane metodą druku 3D charakteryzuje wysoka jakość. Są w pełni bezpieczne, wytrzymałe, funkcjonalne, lżejsze od tych wykonanych w tradycyjny sposób. Z powodzeniem przechodzą wiele trudnych testów. Spełniają wszystkie normy i stają się coraz większą konkurencją dla „tradycyjnych” przedmiotów.